Drobečková navigace

Úvod > Zemědělská výroba > Živočišná výroba

Živočišná výroba

V živočišné výrobě se zabýváme chovem masného skotu a prasat.

Chov masného skotu byl zahájen z ekonomických důvodů asi před šesti lety, kdy původní plemeno červenostrakatého skotu, které bylo dojeno na vazném ustájení, bylo připouštěno masným plemenem charolais. Toto odchované  stádo již bylo ustájeno volně s výběhem na pastvu a dále již připouštěno plemenným býkem harémovým způsobem. Odchovaná telata jsou dále prodávána jako zástavová do dalších chovů. Chováme zde  40 ks základního stáda matek, asi 16 ks jalovic na obnovu stáda a telata narozená v letošním roce cca 40 ks.

Toto stádo je paseno na ploše 30 ha a ke sklizni máme 23 ha luk a 20 ha travního porostu na orné půdě, z kterých sklízíme senáž do kulatých balíků, balených strečovou fólií s přídavkem bakterií mléčného kvašení.

Sklízíme minimálně dvě seče za rok, přičemž z části vyrábíme i seno (dle počasí). Senáž je následně zkrmována do žlabu nebo do košů rozdružovačem balíků s přístupem zvířat ad libitum.

Zvířata jsou ustájena volně v kryté stodole na hluboké podestýlce s přístupem na pastvinu (ohrada z kůlů s elektrickým ohradníkem), která se v pravidelných intervalech ošetřuje.

Chováme zde ještě plemeno prasete přeštické černostrakaté (patří do Národního programu genové rezervy). Krmivo pro tato prasata vyrábíme z vlastních zdrojů. Reprodukci prasat provádíme plemenným kancem (přeštický černostrakatý) přirozeným způsobem. Odchovaná selata jsou volně k prodeji dle aktualizovaných cen.

 

 

Hlavní zootechnik: 

Ing. Michaela Jamelská

Tel: 608 716 632

Email: jamelska@sscheb.cz